1919 m. rugpjūčio 30 d. | Gimė Jadvyga Petraškevičiūtė

Gimė Lietuvos ir Lenkijos operos primadona, pedagogė, profesorė Jadvyga Petraškevičiūtė (Jadwiga Pietraszkiewicz, Michońska).

Jadvyga Petraškevičiūtė gimė 1919 m. rugpjūčio 30 d. Baltarusijoje, Gardino srityje, Naugarduko rajone, Nalibokuose. 1939 m. ji su tėvais atvyko į Vilnių, kur ją ėmėsi globoti Vilniaus konservatorijos direktorius Stanisławas Szpinalskis, dar anksčiau pastebėjęs jos neeilinius vokalinius ir artistinius duomenis. Jo rūpesčiu Lenkijos vyriausybė nutarė skirti jai stipendiją dainavimo studijoms Italijoje, tačiau prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas sugriovė šią perspektyvą. 1947 m. J. Petraškevičiūtė baigė Vilniaus konservatoriją. 1948–1959 m. dainavo pagrindines soprano partijas Lietuvos operos ir baleto teatre. 1959 m. ištekėjusi už lenko, ji išvyko gyventi į Lodzę. 1962–1982 m. ji buvos Lodzės Didžiojo teatro solistė, taip pat dainavo Varšuvos, Bytomo teatrų spektakliuose.

1963–2006 m. J. Petraškevičiūtė dėstė dainavimą Lodzės valstybinėje aukštojoje muzikos mokykloje (vėliau – Muzikos akademija), buvo viena Lenkijos dainavimo mokytojų draugijos steigėjų. Buvusioje TSRS už nuopelnus gavo Valstybinę premiją, Lenino ordiną ir nusipelniusios Lietuvos TSR artistės vardą. Lenkijoje du kartus tapo Kultūros ir meno ministro apdovanojimo laureate, be kita ko, apdovanota Polonia Restituta ordino kavalieriaus kryžiumi ir Aukso medaliu Gloria Artis už nuopelnus kultūrai. Mirė 2013 m. gegužės 23 d.

Gyvendama Lenkijoje, J. Petraškevičiūtė ne kartą gastroliavo Lietuvoje – Vilniuje operos ir baleto teatre. 1965 m. balandžio mėnesį ji apsilankė Kaune  ir Kauno  muzikiniame teatre dainavo Tatjanos partiją P. Čaikovskio operoje „Eugenijus Oneginas“, diriguojant J. Indrai, su kuriuo pokario metais buvo scenos partneriais.

Po P. Čaikovskio operos „Eugenijus Oneginas“. Kaunas, 1965 m.
Iš kairės sėdi: R. Andrejevas (režisierius), V. Blažys (Oneginas),
gastroliuojanti solistė J. Petraškevičiūtė (Tatjana),
J. Indra (dirigentas), S. Rapalienė (solistė),
Stovi A. Kunčius (solistas), S. Rubinovas (Greminas), V. Varčikas (teatro direktorius). Kauno miesto muziejaus fondai

Kauno miesto muziejaus muziejininkė Kristina Vaitkūnienė