1922 m. balandžio 23 d. | Basketbolo rungtynės

Š. m. balandžio 23 d. 3 v. p. p. įvyko pirmą kart Lietuvoje tarp Lietuvos Fizinio Lavinimos Sąjungos, narių komandų rungtynės. Reikia pripažint rungtynės buvo labai indomios ir suteikė labai malonaus įspūdžio žiūrėtojams, kurie žiūrint į mus vikrus, linksmus žaidėjus jautė esantis visai kultūringoj valstybėj.

Žaidėju tarpe matėme jau žinomus iš pereitų metų sportininkus S. Garbačauską, Juozapaitį, K. Bulotą, V. Dineiką, S. Darijų kuriais širdingai galėjome pasidžiaugti jų gražiu žaidimu, o ypač S. Darijo, V. Dineikos, Juozapaičio ir dar baltosios komandos dešiniuoju sparnu Glamba kuris įmušė tris taškus golus raudoniesiems. Jį pirmą kart tenka matyti sporte.

Neblogai žaidė ir kiti, todel nuo šių pirmų rungtynių pasiliko, bendrai imant, labai malonus įspūdis.

Gausinga ir šviesi savo gyvumu Lietuvos Fizinio Lavinimos Sąjunga, per ją mes įgaunam vis naujų ir naujų sporto srityje žinių, jos triusu pažinom pirmąjį žaislą futbolą, lengvą atletiką, žiemos sportą hockey, dabar matome treniruojantis faustbalą, beisbalą, kurie namažiau suteiks įspūdžio priėjus iki rungtynių ir dar daug žaislų, kurie glūdi sąjungos širdyje ir su laiku kaip ir visi kiti žaislai įgaus pilietybės ir bus mėgiami mūsų.

Basketbolą turėjo žaisti ir moteris, kurių žiūrėtojai labai laukė pasirodant, bet kurios šiandien nežaidė, gal būt dėl vėlaus laiko, šalto oro, ar ko kita nenorėjo, nors nevienkart teko matyti jas treniruojantis ir dar šaltesniam ore. Bet visaip būna… Pamąstysim kitą kart.

Stelf.


1922-ųjų balandžio 23 dieną Lietuvoje įvyko pirmosios krepšinio rungtynės. Nors pirmąjį mačą sužaidė vyrai, anksčiau šiuo žaidimu susidomėjo moterys. Bent metais anksčiau Kaune, ant Vytauto kalno, buvo įrengta pirmoji krepšinio aikštelė, kurioje treniruodavosi moterys, vadovaujamos sporto entuziastės Elenos Kubiliūnaitės-Garbačiauskienės. O pirmosios žinios apie šią sporto šaką Lietuvą pasiekė 1920 metais. Tada iš visų naujųjų sportų, su kuriais supažindino vasarą atvykę JAV lietuvių savanoriai, moterys pasirinko krepšinį, tačiau kitokį – vokiškąjį variantą. Jis dabar dar yra vadinamas olandiškuoju krepšiniu, o tarptautinėje arenoje žinomas kaip korfbolas. Tik metais vėliau, 1921-aisiais, Kauno sportininkės gavo tikrojo krepšinio taisykles, kurias į Lietuvą atvežė čia atvykusios Rygos jaunųjų krikščionių asociacijos (YMCA) futbolininkės.

Įrengus pirmąją aikštelę, prasidėjo treniruotės, kuriose dalyvaudavo beveik vien moterys – vyrai užsukdavo tik retkarčiais ir daugiausia dėl tos priežasties, kad jiems būdavo pakeliui grįžtant iš futbolo ir beisbolo treniruočių. Tada jie dar pasivaržydavo su žiūrovais, kurie ne tik ateidavo pasižiūrėti naujojo žaidimo, bet ir patys mėgindavo įmesti į krepšį.

Krepšinio populiarumas ėmė augti 1922-ųjų balandį, kai Lietuvos fizinio lavinimosi sąjunga (LFLS) organizavo pirmuosius sporto kursus, kuriuos sudarė teorinė dalis ir praktinės pamokos. Krepšinis, kurio instruktoriumi paskirtas Steponas Darius, tapo viena populiariausių kursų sporto šakų – dauguma užsirašiusiųjų pasiskirstė į komandas ir pradėjo bandyti žaisti. Kursai vyko balandžio 5–22 dienomis, o jiems pasibaigus 23 dieną įvyko pirmasis oficialus mačas. Anot E. Garbačiauskienės, „Lietuvos sporte“ išspausdinto straipsnio autorius taip pat buvo S. Darius.

Nors pirmosios rungtynės įvyko balandį, iki pirmojo Lietuvos krepšinio čempionato teko palaukti dar pusmetį – 1922 m. spalį pirmosiose šalies pirmenybėse susirungė LFLS ir Kauno šaulių būrio (kituose šaltiniuose minima Lietuvos šaulių sąjunga ar abreviatūra LŠS) moterų komandos. Vyrai pirmojo nacionalinio turnyro turėjo palaukti dar dvejus metus: 1924 m. LFLS I krepšininkai su S. Dariumi priešakyje nurungė kitas dvi komandas ir tapo pirmaisiais Lietuvos vyrų krepšinio čempionais.

Kauno miesto muziejaus Pilies skyriaus koordinatorius Alvydas Žukauskas

Basketbolo žaidimas (Krepšiasvydis) ir Lietuvos sporto lygos Oficialės Basketbolo Taisyklės 1926-1927 m. Kaunas, 1926 m. Kauno miesto muziejaus fondai.


Šaltinis: Lietuvos sportas, 1922, Nr. 5, Basketbolo rungtynės

Prieiga internete https://www.epaveldas.lt/preview?id=C1B0003837413-1922-Nr.5