1922 m. gegužės 4 d. | Opera

Ketvirtadienį, gegužės 4 d. pirmą kartą vaidinama naujai vedama opera ,,Demonas“. Dalyvauja: pirmą kartą ,,Demono“ rol. – A. Sodeika.

Ketvirtadienį, gegužės 4 d. pirmą kartą vaidinama naujai vedama opera ,,Demonas“. Dalyvauja: pirmą kartą ,,Demono“ rol. – A. Sodeika, debiutuoja Tamaros rol. – M. Jackevičienė, dalyvauja J. Venckevičaitė, A. Veriovkinaitė, J. Byra, J. Katelė ir K. Kubilius. Nupieštos naujos dekoracijos (V. Didžioko), naujai pastatytas V. Dubeneckienės vedamas baletas, nauji kostiumai butafor. Ir tt. Režiuoja V. Šumskis.

Bilietai parduodami teatro kasoj nuo gegužės 2 d. 5 v. v.

Atgavus nepriklausomybę Valstybės teatras greitai tapo ryškiausiu kultūros židiniu Kaune. Trečioji čia pastatyta opera „Demonas“ išsiskyrė tuo, kad leidosi į svarstymus apie žmogaus kilnumą, o kartu – tamsiausias jo sąmonės kerteles. Joje plėtojami meilės ir maišto, vienatvės ir kančios motyvai.

Poemos autorius – vienas žymiausių XIX a. Rusijos rašytojų Michailas Lermontovas. Jis pradėjo kurti būdamas vos penkiolikos, įkvėptas dekabristų maišto prieš caro valdžią. Deja, Lermontovas anksti žuvo dvikovoje. Poema „Demonas“ išleista po jo mirties 1842 m., bet Rusijoje kelis dešimtmečius laikyta šventvagiška, mat pasakojo apie demono meilę Sakartvelo princesei Tamarai. 1871 m. kompozitorius Antonas Rubinšteinas pagal šį kūrinį sukūrė operą, kuri tapo garsiausiu jo darbu.

Į lietuvių kalbą „Demoną“ išvertė dienraščio „Lietuva“ redakcijoje dirbęs poetas ir publicistas Faustas Kirša. Pagrindinį vaidmenį vaidino fotografijoje matomas vienas žymiausių Lietuvos teatro solistų Antanas Sodeika (1890–1979 m.) Tuo metu jis ėjo ir Valstybės teatro direktoriaus pareigas. Per karjerą Sodeika sukūręs vaidmenų per net 50 skirtingų spektaklių. 3-iajame dešimtmetyje opera „Demonas“ turėjo didelį pasisekimą Laikinojoje sostinėje, todėl sulaukė ne vieno naujo pastatymo ir sezono.

Kauno miesto muziejaus muziejininkas dr. Simonas Jazavita

Antanas Sodeika pagrindinio operos ,,Demonas” veikėjo vaidmenyje. XX a. 3 deš. Kauno miesto muziejaus fondai.

Šaltinis: Lietuva,   Opera,  1922 05 03, p.2

Prieiga internete: https://www.epaveldas.lt/preview?id=LNB00AD2076-1922-Geg.3